NASIL BAŞLADIK?

  ÂLÂ`nın resmi olarak kuruluşu 2018`in Kasım ayında, ilk dondurma dükkanının açılışı ve "Dondurmanın ÂLA`sı"nın sizlerle buluşması da 2019`un Nisan ayında gerçekleşmiştir.

  Aslında iktisatçı olan ve Türkiye`nin en büyük holdinglerinden birinde 12 yıldan fazla süre, farklı lokasyonlarda ve farklı görevlerde aralıksız olarak yöneticilik yapan ÂLÂ`nın kurucusu Erdem İrsel, 2018 yılının Haziran ayında görevinden istifa ederek memleketi Edirne`ye dönmüştür. Girişimcilik adına farklı sektörlerle ilgili fizibilite çalışmalarına başlayan Erdem İrsel`in dondurma üretiminde karar kılması, aslında çocukları sayesinde olmuştur. Dondurmayı çok seven çocuklarına; doğal, boyasız, gerçek meyveyle hazırlanmış dondurma bulamaması fakat çocuklarının ısrarlarıyla onlara mecburen sağlıksız dondurmalar yedirdiğini biliyor olması, ona bir iş fikri yaratmıştır. Ancak küçük bir sorun vardır, o da dondurma üretimiyle ilgili en ufak bir bilgisinin ve tecrübesinin olmamasıdır.

  Kendisinin İstanbul`da yaşadığı dönemde dondurma yediği tek yer olan ve doğal dondurma yaptığına inandığı Y. Usta`nın yanına giderek, Edirne`de bu işi yapmak istediğini söylemiştir. Y. Usta makine ve ekipman tedariğini nereden yapabileceği konusunda kendisine bilgi vermiş, hatta dondurma yapımını öğretmekle ilgili kendisine yardımcı olacağını da söylemiştir. Erdem İrsel dondurma üretimiyle ilgili makinaların siparişini vermiş, bu süreçte imalathanesini de kurmuştur. Fakat hala dondurma üretimiyle ilgili hiçbir bilgisi yoktur. Bu sektöre girdiğini ve sektörle ilgili bilgisi olmadığını öğrenen hazır dondurma karışımı satan firmalar ona ulaşmış, ama kendisi doğal dondurma yapmak istediğini söyleyerek bu firmalardan hazır karışımlar almayı reddetmiştir. Aksine, önce saleple ilgili araştırmalar yapmış, sonrasında Burdur Bucak`a gidip oradaki tüm salep üreticilerini dolaşarak en kaliteli salebi çekirdek olarak alıp, yine Burdur Bucak`taki değirmende öğütüp Edirne`deki imalathanesine getirmiştir.

  Y. Usta`nın işlerinin yoğunluğundan dolayı kendisine yardımcı olamaması üzerine, dondurma üretimiyle ilgili araştırmalara başlamıştır. İnternetten kendisine ikinci el bir dondurma kitabı almış, kitaptaki anlatımların büyük çoğunluğunun kimya bilgisine dayalı olmasına rağmen, kendince çıkarımlar yaparak denemelere başlamıştır. Yaklaşık 5 ay boyunca 500-600 kiloluk başarısız dondurma üretiminden sonra, kendi reçetelerini oluşturmayı başarmıştır.

  ÂLÂ, halen ürünlerinde kendine özel reçetelerini kullanmakta ve hiçbir ürününde hazır karışım, renklendirici, meyve aroması gibi katkı maddeleri kullanmayarak, butik şekilde %100 doğal dondurmalar ve tatlılar üretmeye devam etmektedir.